2019 Russian Cup Results

We have compiled for you all results from the 2019 Russian Cup held in St. Petersburg from November 20 – 24.

Technical Solo

Rank Club Swimmer Score
1 Moscow Nadezhda Demidova 88.9166
2 St Petersburg-1 Anna Pavlovskaya 86.6107
3 Moscow Viktoria Boeva 86.3452
4 Republic of Tatarstan Olesya Arkhipova 85.5303
5 Moscow Olesya Platonova 85.3664
6 St Petersburg-1 Mariya Efimova 85.3336
7 St Petersburg-1 Natalia Dergacheva 84.2457
8 Republic of Tatarstan Yelizaveta Zakharova 84.1937
9 St Petersburg-2 Kristina Zhelezova 81.5977
10 Republic of Tatarstan Sofia Shadania 80.2909
11 Sverdlovsk Region Polina Khlebnikova 79.9277
12 Moscow-1 Elina Shmeleva 79.7949
13 Leningrad Region Arina Larkina 77.8438
14 Sverdlovsk Region Alesya Yeliseyenko 77.7655
15 Rostov Region-3 Valeriya Prikhodko 77.2578
16 Rostov Region-1 Anna Filimonova 75.2788
17 Primorsky Krai Kristina Yushkina 74.9720
18 Rostov Region-3 Aleksandra Viktorova 72.1452
19 Primorsky Krai Yekaterina Malyarova 70.0403

Free Solo

Rank Club Swimmer Score
1 Moscow Nadezhda Demidova 91.8333
2 St Petersburg-1 Anna Pavlovskaya 91.2667
3 St Petersburg-1 Natalia Dergacheva 89.3000
4 Moscow-1 Yekaterina Shilkina 88.9000
5 St Petersburg-3 Vlada Popova 88.4333
6 Republic of Tatarstan Yelizaveta Zakharova 88.1667
7 St Petersburg-1 Mariya Efimova 87.9333
8 Moscow-1 Anastasiya Likhanova 85.5667
9 Moscow Anastasiya Tveritinova 85.0000
10T Sverdlovsk Region Polina Khlebnikova 84.7000
10T Moscow-1 Asmik Movsesyan 84.7000
12T Moscow-1 Mariya Ikonnikova 84.1000
12T Moscow-1 Ulyana Shmelkina 84.1000
14 Moscow-1 Anastasiia Kovalenko 84.0000
15 Rostov Region-1 Aleksandra Shcherbakova 83.5333
16 Leningrad Region Arina Larkina 83.4667
17 Sverdlovsk Region Alesya Yeliseyenko 83.4333
18 Rostov Region-1 Anastasiya Sidorenko 83.3333
19 Moscow-1 Arina Dolgusheva 83.1667
20 Leningrad Region Irina Fedorova 81.8333
21 Rostov Region-3 Valeriya Prikhodko 81.5667
22 Primorsky Krai Kristina Yushkina 81.2667
23 Primorsky Krai Yekaterina Malyarova 80.4667
24 Rostov Region-1 Aleksandra Viktorova 79.6333

Technical Duet 

Rank Club Swimmers Score
1 St Petersburg-1 Alisa Golubeva, Iana Presniakova 88.2894
2 Moscow Mariya Kryuchkova, Irina Rykovanova 87.2642
3 Republic of Tatarstan Aleksandra Lyamasova, Alina Tikhomirova, Alena Boiko (R) 85.4452
4 Moscow Region Diana Moksina, Viktoria Simonenko, Yelena Moiseyeva (R) 82.7788
5 Moscow Sofya Kulikova, Anastasiya Shchebunyayeva 82.3101
6 St Petersburg-3 Anastasiya Astakhova, Aleksandra Nazarova, Vlada Popova (R) 81.6637
7 Sverdlovsk Region Polina Khlebnikova, Alesya Yeliseyenko, Sofiya Rubtsova (R) 81.3282
8 Moscow-1 Elina Shmeleva, Anastasiya Sosedova, Yelizaveta Portnova (R) 80.4694
9 St Petersburg-3 Karina Kovalchuk, Ulyana Yevdokimova, Anastasiya Milashevich (R) 77.8706
10 Primorsky Krai Stefaniya Nazarenko, Darya Vereshchagina 75.4276
11 Primorsky Krai Darya Lutsik, Yekaterina Malyarova 75.2780
12 Rostov Region-1 Anna Filimonova, Polina Novikova, Mariya Zhuravleva (R) 75.0664
13 Rostov Region-3 Alina Kaller, Valeriya Prikhodko, Aleksandra Viktorova (R) 73.8429

Free Duet

Rank Club Swimmers Score
1 Moscow Mariya Kryuchkova, Irina Rykovanova 91.5000
2 St Petersburg-1 Alisa Golubeva, Iana Presniakova 90.9333
3 Moscow Olga Kritskaya, Svetlana Fedorova, Sofya Kulikova (R) 90.7000
4 Republic of Tatarstan Galina Luchsheva, Aleksandra Lyamasova, Alina Tikhomirova (R) 88.3667
5 St Petersburg-1 Evilina Pavlenko, Anna Yefremenko, 87.5667
6 St Petersburg-3 Anastasiya Astakhova, Aleksandra Nazarova, Vlada Popova (R) 86.4333
7 Sverdlovsk Region Polina Khlebnikova, Alesya Yeliseyenko, Sofiya Rubtsova (R) 85.6000
8 Moscow-1 Sofiya Konovalova, Nataliya Yaskova 84.9333
9 Moscow-1 Sofya Kukhar, Yekaterina Namis 84.2333
10 St Petersburg-3 Karina Kovalchuk, Ulyana Yevdokimova, Anastasiya Milashevich (R) 83.9333
11 Leningrad Region Irina Fedorova, Arina Larkina, Kristina Simanova (R) 83.8667
12 Rostov Region-1 Darya Serova, Anastasiya Sidorenko, Evelina Yelshova (R) 82.9333
13 Primorsky Krai Darya Lutsik, Yekaterina Malyarova 80.2000
14 Krasnodar Krai Darya Postrigan, Karina Svatenko 79.5667
15 Primorsky Krai Stefaniya Nazarenko, Darya Vereshchagina 79.2667
16 Rostov Region-3 Alina Kaller, Valeriya Prikhodko, Aleksandra Viktorova (R) 78.7000
17 Rostov Region-2 Aleksandra Shcherbina, Anastasiya Vasina, Aleksandra Pyatakova (R) 75.2000
18 Rostov Region-3 Darya Stadnik, Alisa Vakulina 70.1667

Technical Mixed Duet 

Rank Club Swimmers Score
1 Republic of Tatarstan Artur Korshunov, Tatyana Mitrofanova, Olesya Arkhipova (R) 79.6936
2 Udmurtia Valeriya Agzamova, Artem Perevozchikov 56.0073

Free Mixed Duet

Rank Club Swimmers Score
1 Republic of Tatarstan Artur Korshunov, Alina Tikhomirova, Tatyana Mitrofanova (R) 82.0333
2 Udmurtia Valeriya Agzamova, Artem Perevozchikov 68.4000

Technical Team

Rank Club Swimmers Score
1 St Petersburg-1 Garbuz, Gasilova, Dergacheva, Kovaleva, Nikolayeva, Smolenskaya, Yefremenko, Zelenko, Koveshnikova (R), Pavlovskaya (R), Smirnova (R), Yefimova (R) 88.9222
2 Moscow Boyeva, Gerber A, Gerber K, Karlikova, Melkomova, Platonova, Sergeeva, Snisarenko, Bushueva (R), Galikeeva (R), Titova (R), Shchebunyayeva (R) 88.3605
3 St Petersburg-2 Ignatenko, Kozak, Kuzmenkova, Kuznetsova, Pavlenko, Perebeinos, Romanova, Zhelezova, Bannova (R), Fedyukova (R), Kosterova (R), Melyuk (R) 85.1765
4 Republic of Tatarstan Arkhipova, Luchsheva, Lyamasova, Mikhalchik, Mitrofanova, Sarvarova, Tikhomirova, Zakharova, Burganova (R), Kiryakova (R), Malysheva (R), Sevryugina (R) 85.1166
5 St Petersburg-3 Astakhova, Marenkova, Nazarova, Osipova, Polyanskaya, Popova, Tsoi, Vasilyeva, Alekseyeva (R), Kovalchuk (R), Savelyeva (R), Shchemeleva (R) 83.4491
6 Leningrad Region Berezina, Fedorova, Kononuchenko, Larkina, Lvovskaya, Sachko, Simanova, Tsyganok, Markov (R), Polugarova (R), Suvorova (R), Zadorozhnaya-Volovik (R) 80.3313
7 Rostov Region-1 Batura, Filimonova, Novikova, Shcherbakova, Serova, Sidorenko, Yelshova, Zhuravleva, Dulenko (R), Makshakova (R), Radzhabova (R) 78.3372
8 Primorsky Krai Gretchenko, Kinyaikina, Kosheleva, Lutsik, Malyarova, Nazarenko, Vereshchagina, Yushkina, Opanasyuk (R), Pomazan (R), Yegorova (R) 77.3385

Free Team

Rank Club Swimmers Score
1 Moscow Chuikova, Demidova, Fedorova, Karlikova, Kritskaya, Kryuchkova, Melkomova, Rykovanova, Glitskova (R), Kulikova (R), Shoniya (R), Tveritinova (R) 91.7667
2 St Petersburg-1 Gasilova, Golubeva, Koveshnikova, Pavlovskaya, Presnyakova, Smirnova, Smolenskaya, Zelenko, Garbuz (R), Kovaleva (R), Nikolayeva (R), Yefimova (R) 91.5333
3 Republic of Tatarstan Kiryakova, Luchsheva, Lyamasova, Malysheva, Mikhalchik, Sarvarova, Tikhomirova, Zakharova, Arkhipova (R), Mitrofanova (R), Sevryugina (R), Trotsyuk (R) 89.6667
4 St Petersburg-2 Fedyukova, Ignatenko, Kuzmenkova, Melyuk, Pavlenko, Perebeinos, Romanova, Zhelezova, Bannova (R), Kosterova (R), Kozak (R), Kuznetsova (R) 87.7333
5 St Petersburg-3 Alekseyeva, Astakhova, Marenkova, Nazarova, Osipova, Polyanskaya, Tsoi, Vasilyeva, Kovalchuk (R), Popova (R), Savelyeva (R), Shchemeleva (R) 87.3000
6 Sverdlovsk Region Babinova, Chepchugova, Chernushkina, Chernykh, Maslova, Nikitina, Permyakova, Rubtsova, Khlebnikova (R), Tumasova A (R), Tumasova T (R), Yeliseyenko (R) 86.2000
7 Primorsky Krai Kinyaikina, Kosheleva, Lutsik, Malyarova, Pomazan, Vereshchagina, Yegorova, Yushkina, Gretchenko (R), Nazarenko (R), Opanasyuk (R) 81.6667

Free Combination

Rank Club Swimmers Score
1 Moscow Boyeva, Bushuyeva, Galikeyeva, Gerber A, Gerber K, Kochetova, Platonova, Sergeyeva, Snisarenko, Trubinova, Karlikova (R), Titova (R) 92.0000
2 St Petersburg-1 Dergacheva, Garbuz, Gasilova, Kovaleva, Koveshnikova, Nikolaeva, Pavlovskaya, Smolenskaya,  Yefimova, Zelenko, Presnyakova (R), Smirnova (R) 91.3333
3 Republic of Tatarstan Arkhipova, Khabibullina, Kiryakova, Lyamasova, Malysheva, Mikhalchik, Sarvarova, Sevryugina, Tikhomirova, Zakharova, Luchsheva (R), Mitrofanova (R) 89.4667
4 St Petersburg-2 Bannova, Fedyukova, Kosterova, Kuzmenkova, Kuznetsova, Melyuk, Pavlenko, Perebeinos, Romanova, Zhelezova, Ignatenko (R), Kozak (R) 88.4667
5 Sverdlovsk Region Babinova, Chepchugova, Chernushkina, Khlebnikova, Maslova, Nikitina, Rubtsova, Tumasova A, Tumasova T, Yeliseyenko, Chernykh (R), Permyakova (R) 87.2667
6 Rostov Region-1 Batura, Dulenko, Filimonova, Makshakova, Novikova, Radzhabova, Shcherbakova, Sidorenko, Yelshova, Zhuravleva, Serova (R) 85.9333
7 Leningrad Region Berezina, Kononuchenko, Larkina, Lvovskaya, Markova, Polugarova, Sachko, Simanova, Suvorova, Tsyganok, Fedorova (R), Zadorozhnaya-Volovik (R) 85.5000
8 St Petersburg-4 Bessan, Bulatova, Chinina,  Khruzina, Kozlova, Mikhailenkova, Mishina, Moroz, Trubnikova, Zirchenko, Belyayeva (R), Pavlova (R) 85.2333
9 Primorsky Krai Gretchenko,  Kinyaikina, Kosheleva, Lutsik, Malyarova, Nazarenko, Pomazan, Vereshchagina, Yegorova, Yushkina, Opanasyuk (R) 82.7000

Cover photo courtesy of SynchroPiter.RU

 

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s